آموزش تعمیر بلوک ای بی اس

آموزش تعمیر بلوک ای بی اس

فواید نصب سیستم ترمز ای بی اس(ABS) در جاده

آموزش تعمیر بلوک ای بی اس ، نصب سیستم ترمز ABS در جاده به عنوان یک فناوری پیشرفته و موثر در بهبود عملکرد ترمز و افزایش ایمنی در شرایط مختلف رانندگی مورد توجه قرار می‌گیرد.

در مسیرهای پر پیچ و خم، نصب سیستم ترمز ABS به ارائه قابلیت کنترل بیشتر بر روی خودرو کمک می‌کند. این سیستم در هنگام ترمز کردن به صورت خودکار لغزش چرخ ها را کنترل می‌کند و در نتیجه، از لغزش و کنترل ناپذیری خودرو در منحنی ها جلوگیری می‌کند.

در مسیرهای لغزنده، میتواند بهبود قابل توجهی در ایمنی خودرو به ارمغان می‌آورد. این سیستم با جلوگیری از قفل شدن چرخ ها و کنترل لغزش آنها، باعث کاهش مسافت ترمز می‌شود و در نتیجه، ترمز کردن با بهترین عملکرد و کاهش خطر تصادف در جاده های لغزنده را فراهم می‌کند.

در سرعت های بسیار بالا، سیستم ترمز ABS برای رانندگان به عنوان یک ابزار و کمک کننده بسیار مهم در کنترل و مدیریت خودرو به صورت ایمن استفاده می‌شود. این سیستم با بهبود کنترل فرمان و کاهش لغزش چرخ ها، از ناحیه ترمز کردن در سرعت های بالا کمک می‌کند و مسیر رانندگی را بسیار کنترل پذیرتر می‌کند.

در سرعت های متوسط و کم، نصب سیستم ترمز ABS ایستایی و قدرت مهار خودرو را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. چرا که این سیستم با کنترل لغزش چرخ ها، از لغزش و پرش خودرو در هنگام ترمز کردن جلوگیری می‌کند و به راننده امکان می‌دهد خودرو را به طور محکم بر اساس نیازهای خود توقف دهد.

آموزش تعمیر بلوک ای بی اس

آموزش تعمیر بلوک ای بی اس

قطعات اصلی تشکیل دهنده سیستم ای بی اس

سیستم ترمز ABS (Anti-lock Braking System) با استفاده از ترکیبی از قطعات مختلف تشکیل می شود تا عملکرد بهینه و ایمنی در ترمز کردن خودرو فراهم کند. قطعات اصلی سیستم ترمز ABS عبارتند از:

۱) واحد هیدرولیکی:
این واحد شامل شیرهای کنترل جریان، سولنوئیدها ، محفظه ذخیره روغن، پمپ، موتور ABS و محفظه ارتعاش گیر است. واحد هیدرولیکی با دریافت سیگنال از واحد کنترل الکترونیکی، نیروی ترمز را بر روی هر چرخ به صورت جداگانه کنترل و تقسیم می کند.

۲) واحد کنترل الکترونیکی:
این واحد مسئول کنترل و هدایت عملکرد سیستم ترمز ABS است. آن توانایی دارد سیگنال های دریافتی از سنسورهای مختلف را تحلیل کند و با توجه به شرایط جاده و ترمز کردن، انتقال دهد. واحد کنترل الکترونیکی نیز مسئول ارسال سیگنال شروع و قطع عملکرد سیستم ترمز ABS است.

۳) سنسور سرعت:
سنسور سرعت در سیستم ترمز ABS نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. این سنسورها در نزدیکی چرخ ها قرار می گیرند و با تشکیل حلقه ای با چرخ دنده سرعت چرخ (روتور)، پالس های الکتریکی تولید می کنند. تعداد این پالس ها در زمان سرعت چرخ را مشخص می کند که به ماهیت و وضعیت جریان خوابیدن چرخ اشاره دارد.

این قطعات با همکاری و هماهنگی با یکدیگر، عملکرد بهینه سیستم ترمز ABS را به ارمغان می آورند. سیستم ترمز ABS در کاهش فاصله ترمز کردن، جلوگیری از قفل شدن چرخ ها و بهبود کنترل و پایداری خودرو در هنگام ترمز کردن استفاده می شود.

عیب یابی و تعمیر بلوک abs

یکی از مشکلاتی که ممکن است در سیستم ABS رخ دهد، عملکرد نامناسب آن است. در این حالت، ممکن است ترمز ها خیلی سخت یا خیلی نرم شوند و نتوانید به طور کامل کنترل خودرو را در هنگام ترمزگیری داشته باشید. برای عیب یابی این مشکل، شما می توانید از فشارسنج ترمز استفاده کنید تا فشار هوای ترمز را بررسی کنید و در صورت لزوم، سطح روغن ترمز را نیز بررسی کنید. همچنین، از راهنمای کاربری خودرو و دفترچه راهنمای سرویس خودرو برای کنترل کدهای خطا استفاده کنید و در صورت لزوم، ترمیم سیستم ABS را به یک تکنسین ماهر مراجعه کنید.

دیگر مشکل آن، قطع و وصل ناگهانی ترمز ها است. به عبارت دیگر، در هنگام ترمز زدن، ترمز ها ممکن است به طور ناگهانی بالا بروند و سپس دوباره فشار دهنده شوند. برای عیب یابی این مشکل، ابتدا بررسی کنید که آیا کابل ها و اتصالات سیستم ABS به درستی متصل شده اند. همچنین، اگر حس کنید که ترمز های شما گرم می شوند، ممکن است سیستم ABS در حالت عیب داشته باشد. در این صورت، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه نمایید.

مشکل دیگر، عملکرد نامنظم ترمز ها است. به عنوان مثال، در هنگام ترمز زدن، ترمز بر روی یک چرخ یا چند چرخ بیشتر تاثیر می گذارد و خودرو از مسیر خود دور می شود. برای عیب یابی این مشکل، شوک ها و ارتعاشات خودرو را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

دفترچه راهنمای سرویس خودرو منابع مفیدی هستند که در عیب یابی سیستم ABS می توانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر این، در کل، بهتر است به یک تکنسین مجرب و کارآزموده مراجعه کنید تا با دانش و تجربه خود به تعمیر و رفع مشکل شما کمک کند.

یادگیری تعمیر‌ بلوک‌ ای بی اس

یادگیری تعمیر‌ بلوک‌ ای بی اس

علایم خرابی بلوک هیدرولیکی و پمپ

1. کاهش سطح روغن ترمز به خاطر نشتی در بلوک هیدرولیکی:
این مشکل معمولاً نشانه از وجود نشتی در سیستم ترمز است و می‌تواند باعث کاهش عملکرد ترمز شود. اگر سطح روغن ترمز بطور مداوم کاهش یابد و نیاز به تکمیل آن را داشته باشید، باید بلوک هیدرولیکی بررسی و تعمیر شود.

۲. مشاهده روغن نشت کرده در کنار پمپ و بلوک هیدرولیکی و محل اتصال لوله‌های روغن به بلوک هیدرولیکی:
اگر روغن ترمز در محل اتصال لوله‌ها یا نزدیک پمپ و بلوک هیدرولیکی نشت کند، احتمالاً علت خرابی در این قسمت است. نشت روغن در این قسمت می‌تواند منجر به کاهش عملکرد سیستم ترمز و ایجاد مشکلات در ترمزگیری شود.

۳. روشن ماندن چراغ ABS خودرو و مشاهده خطای پمپ چرخشی در یونیت ABS:
اگر چراغ ABS خودرو روشن می‌شود و حالت خطای پمپ چرخشی در یونیت ABS نشان داده می‌شود، احتمالاً پمپ چرخشی دچار خرابی شده است. این مشکل می‌تواند عامل کاهش عملکرد واکنشگری سیستم ترمز و کنترل دوران خودرو باشد.

۴. کشیده شدن خودرو به یک سمت زمانی که اول ترمز گیری انجام می‌شود:
اگر خودرو به یک سمت کشیده می‌شود هنگام ترمز کردن ابتدایی، این یک علامت ممکن بر خرابی بلوک هیدرولیکی است. این مشکل معمولاً به علت گیر کردن و قفل شدن یکی از سیلندرهای ترمز در بلوک هیدرولیکی رخ می‌دهد.

۵. قفل شدن یک یا دو چرخ یا سه چرخ موقعه عملیات ترمزگیری انجام می‌شود:
در صورتی که یک یا دو چرخ یا حتی سه چرخ در حین ترمزگیری قفل شوند، این نشانه یک خرابی در بلوک هیدرولیکی است. قفل شدن چرخ‌ها می‌تواند منجر به عدم کنترل خودرو و از دست دادن توانایی ترمزگیری شود.

در نهایت، برای تعمیر و خرید انواع بلوک ABS خودروهای داخلی و خارجی می‌توانید با فروشگاه‌ها و مراکز معتبر خدمات خودرو تماس بگیرید.

4/5 - (1 امتیاز)

مکانیکی

آموزش تعمیر انواع بلوک ای بی اسآموزش تعمیر بلوک ای بی اسآموزش تعمیر بلوک ای بی اس ارزانآموزش تعمیر بلوک ای بی اس تهرانآموزش تعمیر بلوک ای بی اس فوریخدمات آموزش تعمیر بلوک ای بی اسقیمت آموزش تعمیر بلوک ای بی اسمرکز آموزش تعمیر بلوک ای بی اسهزینه آموزش تعمیر بلوک ای بی اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *